Jiráskovo divadlo

Na místě dnešního Jiráskova divadla byla r. 1907 vybudována městská tělocvična. Z objektu tělocvičny rozhodl MNV r. 1932 vybudovat Jiráskovo divadlo. Původní tělocvična sloužila do té doby mimo jiné k pořádání alegorických her (balet v maskách, akrobacie) většinou s vlasteneckým zaměřením. V době válečné zde byly pořádány různé apely. Promlouvalo se zde k mnoha spolkům a sdružením (zdravotní sestry, dělníci). Koncem války se stává sál Jiráskova divadla ubytovnou pro uprchlíky. Prostory Jiráskova divadla chátrají a po válce je náročné vše znovu zprovoznit.

Město vydává rozhodnutí o zřízení divadla a 28. října 1945 je Jiráskovo divadlo opět slavnostně otevřeno. Pořádá se zde spousta slavnostních představení, např. každoroční oslavy narozenin Eduarda Beneše. V r. 1959 je zde slavnostní koncert Spojených pěveckých sborů a zaznívá zde Šostakovičova píseň „O lesích“. Koncem 70. let probíhá v Jiráskově divadle rozsáhlá rekonstrukce, po níž je divadlo znovu otevřeno. V 80. letech je zde mimo řadu především divadelních představení souborů z celé republiky, také natočen jediný televizní přenos „Města mého kraje“. Tato televizní estráda byla pravidelně pořádána pro vyznamenané pracovníky, tentokrát z České Lípy (Vagónka, Uran).

V roce 1992 začíná působit v prostorách Jiráskova divadla Umělecká agentura AGNEZ, která má objekt v dlouhodobém pronájmu od Města Česká Lípa. Od roku 2005 Jiráskovo divadlo přechází zpět do správy Města Česká Lípa a stává se součástí p. o. Kulturní dům Crystal Česká Lípa, která od 1. ledna 2011 změnila název na Kultura Česká Lípa, p.o.

 

V SOUČASNÉ DOBĚ PROBÍHÁ KOMPLETNÍ REKONSTRUKCE JIRÁSKOVA DIVADLA.

Menu