ROZHOVOR S HUDEBNÍKY BAUMAXOU A HOSKOVCEM

Uprostřed letních červnových veder vystoupil na vodním hradě muzikant Xavier Baumaxa a spolu s ním i českolipská kapela Lingers.On. Spolu se známým hudebníkem mi poskytl rozhovor i kytarista kapely Lingers, Tomáš Hoskovec.

O čem se podle vás dostatečně nemluví, ale mělo by se?

Xavier Baumaxa (dále jen X): O šikaně většiny menšinama, protože jakmile to někdo zmíní, tak je to hned nekorektní.

Tomáš Hoskovec (dále jen T): Já mám pocit, že se mluví úplně o všem. A to, co jsi říkal, si myslím, že je způsobeno médii, která tyhle věci nafukují do ohromných rozměrů a lidé se toho pak chytají.

 

Jaké téma nebo jaký problém se dá podle vás řešit jen s notnou dávkou humoru?

T: Smrt a celkově tíživé věci.

X: Určitě, třeba těžká nemoc bližního nebo covidový sociální experiment.

 

Co byste přidal do hrnce, aby vznikla Divná omáčka?

X: Já bych tam dal trochu kečupu, nějakýho z Makra.

T: Tam by se dalo dát spoustu věcí.

 

Je podle vás horší mít na něco nedostatek času nebo ho mít příliš mnoho?

T: Rozhodně příliš mnoho. Pod tlakem člověk podává nejlepší výkony nebo aspoň něco udělá.

X: Druhá možnost, protože ta vede k prokrastinaci. Navíc člověk pak dopřává sluch věcem, co se mu jiní snaží podsouvat.

 

Myslíte, že veškerá hudba má svoji hodnotu nebo jsou i umělci, kteří by podle vás neměli vystupovat, kupříkladu proto, že nemají lidem co předat?

X: Já myslím, že u tohohle platí princip nabídka-poptávka. Umělec by měl tvořit natolik poctivě, aby mohl obstát sám před sebou. Ten zbytek jako je sláva nebo obliba u lidí už je bonus. A i když je někdo neumětel, ale lidem se to líbí, tak proč ne? Ať si užijí, co se je baví. Řekl bych, že každé dílo má svoji hodnotu.

T: Souhlasím. Hudba má hodnotu vždycky minimálně pro toho, kdo ji vytváří. I kalkul má hodnotu.

X: Já si myslím, že umělec vždycky dělá, co mu v tu danou chvíli přijde dobrý. I když se samozřejmě najdou i kalkulátoři. Ale i v rámci časového horizontu mu jeho věci mohou s odstupem připadat směšný nebo trapný. To je prostě vývoj.

T: Jsi s něčím, co jsi udělal dlouhodobě spokojený?

X: Některé věci si myslím, že se povedly, ale to ať posoudí ucho posluchače.

 

Je podle vás lepší brát si kritiku k srdci nebo se názory ostatních neřídit a jít si vlastní cestou i za cenu toho, že tím u některých lidí budete neoblíbený?

X: Za B. V současné době, kdy je každý odborník na vše, je lepší házet názory za hlavu. Zajímá mě názor z branže, protože ti lidé tomu rozumí a vědí, co ta práce obnáší. Jejich názor má pro mě větší váhu než názor třeba laika a kritika. Ale i laik nebo hudební kritik mohou mít zajímavý postřeh.

T: Tohle já úplně nemůžu posoudit. Lingers nejsou tak známá kapela, takže ještě nejsme tolik propraný a negativních reakcí moc není. Rád si vyslechnu kritiku z branže, dám si poradit, ale naši tvorbu neformuje.


X: Je ale nutné dodat, že když už chce člověk svojí prací provokovat, měl by si ji umět obhájit. Ne, že bude říkat kontroverzní věci jen proto, aby se o něm mluvilo. Měl by taky k něčemu podněcovat.

 

A doporučil byste tuto strategii všem nebo je podle vás potřeba individuální přístup?

X: Tohle nejde doporučovat. Něco takového musí být individuální. Pokud ta volba ovšem nepodněcuje k násilí, to nesnáším.

T: Souhlasím.

 

Jaká lidská vlastnost je podle vás nedoceněná?

X: Schopnost si, někdy až neoprávněně, odpočinout. Schopnost odpočívat bez zásluh. Takové pořádné nicnedělání je kolikrát lepší, než se do něčeho bez rozmyslu pouštět. A pak mlčenlivost.
T: Já bych řekl skromnost. V tom smyslu, že by člověk neměl očekávat ohlasy a chválu za svoje činy, jen proto, že udělal něco dobrého.

 

Co by měl podle vás každý aspoň jednou zažít?

X: Porážku a ztrátu.

T: Chvilku slávy, aby mohl pozorovat, jak se s tím vyrovná.

 

Autor: Karen Doležalová

ROZHOVOR S HUDEBNÍKY BAUMAXOU A HOSKOVCEM
Menu