Ochutnávka z programové dramaturgie Kultury Česká Lípa

Začátek nového roku, za který se polovina února ještě zcela jistě dá považovat vybízí k nejrůznějším výhledům na následující období. Pojďme se proto na následujících řádcích podívat na výhled kulturní, konkrétně na to, co pro první polovinu letošního roku a také pro letošní léto připravuje příspěvková organizace Kultura Česká Lípa.

Následující měsíc, tedy březen bude ve znamení velkých koncertů v KD Crystal. Hned 3. března dorazí jedna z předních českých kapel pohybující se v alternativnějších hudebních proudech, jejíž kmenové jádro tvoří tři skvělí muzikanti – Milan Cais, Mardoša a Dušan Neuwerth. Samozřejmě se jedná o skupinu TATA BOJS. Zhruba v polovině měsíce, 17. března se uskuteční koncert české hudební stálice Anny K., která se představí v rámci své akustické tour. Březen pak skončí v rytmu tanzmetalu se skupinou Trautenberk a jejich hostem, Cocotte Minute. „Ovšem nejen koncertům bude patřit březen. Letos totiž náš Vodní hrad Lipý slaví 20 let od otevření pro veřejnost. Rozhodli jsme se proto spojit oslavu tohoto výročí s oslavou zahájení nové sezóny, která započne 1. dubna a uspořádat poslední březnovou sobotu na hradě oslavy v historickém duchu,“ doplňuje další důležitou akci ředitelka Kultury Česká Lípa, Tereza Vraná. V rámci velikonočních oslav nebude ani letos chybět českolipská tradice, Pašijové hry, které bude pod taktovkou pořádajícího spolku OSLI hostit na Velký pátek hrad Lipý. O dva dny později pak hrad ožije v duchu Velikonoc znovu, a to v rámci oslav v historickém a folklórně lidovém duchu. Z koncertní dramaturgie je pak na konec dubna připraven akustický koncert Davida Kollera s kapelou. V květnu už se bude program pozvolna přesouvat z vnitřní scény na scénu letní. V kulturním domě budou moci ještě návštěvníci vidět opravdovou divadelní lahůdku, monodrama Všechny báječný věci, ve kterém herecky exceluje Richard Krajčo. Pak také velice populární talk show módního návrháře Osmanyho Laffity, Kafe u Osmanyho. Letošní program na letní scéně na nádvoří hradu Lipý zahájí ve druhé polovině měsíce koncert zpěvačky Radůzy. V červnu se pak pozornost všech bude samozřejmě upírat hlavně na tradiční Městské slavnosti.

 Pod několika lety prověřenou značkou Léto na hradě Lipý bude i letos na letní měsíce připraven bohatý program na letní scéně Vodního hradu Lipý. „Máme připraveny osvědčené pořady, mezi něž patří koncerty, divadelní představení a letní kina, ale i osvěžení v podobě novinek, kterými budou třeba dva večerní historické programy,“ přibližuje letní nabídku ředitelka organizace. 

Na začátku nové sezóny, v září, pak čeká celou českolipskou kulturní obec a milovníky divadla především, doslova svátek. Po tříleté generální rekonstrukci se znovu otevře Jirákovo divadlo. Slavností otevírání bude probíhat od 15. do 19. září a kromě města Česká Lípa a příspěvkové organizace Kultura do něj budou zapojeny i další místní kulturní subjekty.

Bližší informace ke všem kulturním pořadům jsou průběžně k dispozici na webu www.cl-kultura.cz.

Milan Kořen                                                                               V České Lípě, 16. února 2023
produkce
739 688 096, produkce@cl-kultura.cz

Ochutnávka z programové dramaturgie Kultury Česká Lípa
Menu