MIG21: SVOBODA NENÍ LEVNÁ VĚC

MIG21: SVOBODA NENÍ LEVNÁ VĚC
Datum a čas: 20.04.2018 - 20:00
Vstupné: 290.00 Kč

Koncertní turné kapely MIG 21 Svoboda není levná pokračuje na jaře roku 2018.

Jarní část tour odstartuje 5. dubna koncertem v Českých Budějovicích, dále pak koncertuje v Písku, Klatovech Mladé Boleslavi, Kolíně, České Lípě, Trutnově a turné vyvrcholí tradičně třemi koncerty v pražském Lucerna Music Baru. A je něco speciálního na co se Migové těší? „Těšíme se pořád stejně, a to i v případě, že by žádné turné nebylo. Samotné těšení nás prostě baví. A doufáme, že to je vzájemné, a naši fanoušci se zase těší na nás. Na jaře jedeme převážně do míst, kde jsme ještě nehráli, tak tady máme k těšení ještě jeden důvod navíc.“

Kapela kromě zlatého fondu svých písní představí i několik novinek, mimo jiné skladbu Svoboda není levná věc, která dala i název celému turné. „Je to přesně ten název, který jsme hledali,“ říkají za kapelu MIG 21 autoři skladby Jiří Macháček a Tomáš Polák.

Klip Svoboda není levná věc  najdete zde: https://youtu.be/-FD6YvgV6Ds

Proč jste zvolili název nového turné Svoboda není levná věc?

Každoroční hledání názvu turné je na celém tom turné asi ta nejtěžší věc. Adeptů na název bylo letos mnoho, namátkou: Jakostní tour, Šňůra perel sviním, Panďuláci tour, Kdy už tam budem tour, Svaté tour, Cool Tour, atd. Ale náš poslední singl se jmenuje Svoboda není levná věc, takže sami vidíte, že je to přesně ten název, který jsme hledali.

V letošním roce oslavíte 20 let na hudební scéně, připravujete něco speciálního?

Jistě chápete, že kapela MIG 21 nemůže oslavovat dvacáté výročí, to konec konců slaví všichni, ale pro nás je důležité až to jedenadvacáté. A to je ještě  daleko, takže uvidíme, možná za rok…

 

Titulní písnička Svoboda není levná věc je z vaší autorské dílny zatím poslední. Znamená to, že se začínáte vyslovovat ke společensky závažnějším tématům?

Nikoliv, ke společensky závažnějším tématům jsme se vyslovovali vždycky, jenom si toho nikdo nechtěl všimnout. Ale my to chápeme a nikomu to nevyčítáme.

 

Opravdu? Dejte nějaký příklad?

Ovšem, třeba Malotraktorem – téma hendikepovaného řidiče zemědělského stroje, který marně hledá svou celoživotní partnerku vám snad připadá společensky málo závažné? Nám ne! A pak třeba píseň V dnešním světě kompjůtrů, která se zabývá současnou, tolik palčivou problematikou prorůstání organické hmoty s anorganickou, že. A takto bychom mohli pokračovat směle dál.

 

Svoboda skutečně není levná věc, ani některé další nejsou – vzpomenete za jakou zkušenost v životě jste nejdráž zaplatili?

Nevíme jestli nejdráž, ale v Boldově jsme okusili místní okurky a stálo nás to málem život, nebo třeba v Žitenicích měli rajčata, která jsme nechali ochutnat našeho prvního řidiče Peťku a od té doby je nezvěstný. Ale možná je to spíš tím, že nám dodnes dluží 40 000, Kč, které jsme mu půjčili na novou dodávku.

Turné je rozdělené do dvou částí a objede řadu míst – máte nějaké, na které se obzvlášť těšíte?

Nemáme, těšíme se pořád stejně, a to i v případě, že by žádné turné nebylo. Samotné těšení nás prostě baví.

 

Písničku Karafiát na koncertech věnujete nejstaršímu muži v sále, komu věnujete skladbu Svoboda není levná věc?

Domníváme se, že není třeba hned každou novou píseň někomu hystericky věnovat, ale kdyby o to někdo stál, tak ta písnička je právě pro něj.

 

V rámci minulého turné jste vydali migovský zpěvník, jaký na něj máte ohlas?

Lidé si většinou stěžují, že ho nemají. Ale za to my opravdu nemůžeme. Měli si ho pořídit.

 

Máte informace, zda se na jeho základě změnil repertoár u táborových ohňů nebo v Lidových školách umění?

Nevíme, jestli ke změnám došlo působením našeho zpěvníku, ale podle našich informací se celkově odlehčil repertoár Lidových škol a zadumaně chmurná atmosféra táborových ohňů je poslední dobou zářivější

 

Kulturní dům Crystal Česká Lípa - 20. dubna ve 20 hodin, vstupenky na www.cl-kultura.cz

Menu